Saturday, October 15, 2016 Kart Klassic Results

SENIOR CHAMP ANIMAL HEAVY

Fastest Qualifying Lap: Tony Bootes, 19.401, 61.972

Feature A – 1. Jonathan Keister; 2. Kevin Miller; 3. Tony Bootes; 4. Josh Peck; 5. Zac Smith; 6. Jake Jones; 7. Matt Hardy; 8. Cooper Corley; 9. Dylan Stafford; 10. Randy Robison; 11. Nathan Mellott; 12. Brandon Reiblich; 13. Zach Putt; 14. Joe Slautterback; 15. Cody Myers; 16. Tyler Harshman.

Fastest Feature Lap: Jonathan Keister, Lap 6, 18.477, 64.882 mph

Feature B  – 1. Cody Seiber; 2. Casey Steinhoff; 3. Brandon Burton; 4. Nathan Danner; 5. Austin Roush; 6. Dave Cordier III; 7. Dustin Prettyleaf; 8. Jeff Shellenberger; 9. Jesse Maurer; 10. Tyler Puterbaugh; 11. Shawn Troxell; 12. Timothy Bishop; 13. Brandyn Burkholder; 14. Benjamin Cobb; 15. Brenton Murphy; 16. Dwight Leppo.

Fastest Feature Lap: Casey Steinhoff, Lap 13, 18.824, 63.684 mph

 

WINGED SPORTSMAN MODIFIED

Fastest Qualifying Lap: Bryan Care, 17.628, 68.007 mph

Feature  – 1. Bryan Care; 2. Danny Acker; 3. Justin Care

Fastest Feature Lap: Bryan Care, Lap 4, 17.681, 67.802

 

SENIOR ANIMAL 370

Fastest Qualifying Lap: Missy Ford, 18.470, 64.905 mph

Feature – 1. Missy Ford; 2. JW Loveless; 3. Chuck Paige; 4. JJ Pocovich; 5. Kenny Heffner; 6. Troy Rosengerber; 7. Chance Hendershot; 8. Andy Kirby; 9. Justin Cunningham; 10. Jeremy Hahn; 11. Trevor Teats; 12. Tucker Dietz; 13. Zach Bogar; 14. Jake Fitz; 15. Tyler Brown; 16. Denton Dum; 17. Pat Koller; 18. Hunter Berry; 19. Scott Beckey, Jr.; 20. Chris Spangler; 21. Ryan Rost; 22. Scott Donoho; 23. Matthew Burd; 24. Bradley Hopkins; 25. Curtis McCormick; 26. Rico Thompson; 27. Cody Lucas; 28. Amber Reisinger; 29. Rodney Westhafer (DNS); 30. Zac Smith (DNS).

Fastest Feature Lap: Missy Ford, Lap 9, 18.367, 64.940 mph

 

YAMAHA HEAVY

Fastest Qualifying Lap: Jake Toal, 18.191, 65.900 mph

Feature  – 1. Dane Mathias; 2. Jake Toal; 3. Brett Clark; 4. Johnny Eckard; 5. Bobby Baldwin; 6. Andy Pritt; 7. Eric Grice; 8. Jack Eckard; 9. Brent Mowery; 10. Austin Krebs; 11. Ryan Forsythe; 12. Andrew Boyer; 13. Travis Keiser; 14. Jim Reindollar; 15. Steven Rettew; 16. Tommy Cassatt; 17. Mike Parrish (DNS).

Fastest Feature Lap: Jake Toal, Lap 15, 17.927, 66.869 mph

 

JR. SPORTSMAN II CHAMP

Fastest Qualifying Lap: Owen Houpt, 20.966, 57.178 mph

Feature – 1. Matt Tilburg; 2. Olivia Thayer; 3. Jax Yohn; 4. Michael Beckett; 5. Austin Warrenfeltz; 6. Dylan Cordier; 7. George Manion; 8. Tyler Reside; 9. Fenton Stormes; 10. Hunter McFadden; 11. Owen Houpt (DQ-Fuel).

Fastest Feature Lap: Austin Warrenfeltz, Lap 10, 20.595, 58.209 mph

 

SENIOR STOCK 340

Fastest Qualifying Lap: Cory Crenshaw, 19.824, 60.473 mph

Feature – 1. Hunter Dehaven; 2. Cory Crenshaw; 3. Josh Armes; 4. Darwin Knuth; 5. Brandon Petrick.

Fastest Feature Lap: Josh Armes, Lap 14, 19.287, 62.157 mph

 

SR. CHAMP ANIMAL LIGHT

Fastest Qualifying Lap: Tyler Brown, 19.083, 62.821 mph

Feature – 1. Tyler Brown; 2. Josh Peck; 3. Austin Roush; 4. Tony Bootes; 5. Andrew Burkholder; 6. Jake Jones; 7. Todd Crenshaw; 8. Jeff Shelleberger; 9. Brandon Burton; 10. Nathan Danner; 11. Jesse Maurer; 12. Dylan Stafford; 13. Tyler Harshman; 14. Dwight Leppo; 15. Dustin Prettyleaf; 16. Cooper Corley; 17. Trevor Little; 18. Nathan Mellott; 19. Nick Leppo.

Fastest Feature Lap: Josh Peck, Lap 13, 19.073, 62.853 mph

 

SENIOR STOCK EXTRA HEAVY

Fastest Qualifying Lap: Brad Bress, 20.454, 62.821 mph

Feature – 1. Joe Slautterbach; 2. Brad Kress; 3. Dave Fetterman; 4. Brandon Petrick; 5. Ryan Goodman; 6. Zach Goodman (DNS).

Fastest Feature Lap: Joe Slautterbach, Lap 14, 20.401, 58.763 mph

 

JUNIOR RESTRICTED

Fastest Qualifying Lap: Ryan Madagan, 19.413, 61.753 mph

Feature – 1. Ryan Madagan; 2. Bailey Birch; 3. Jarrett Kauffman; 4. Mikayla Buchenauer; 5. Lexi Loveless; 6. Trenton Shaffer

Fastest Feature Lap: Lexi Loveless, Lap 5, 19.563, 61.279 mph

 

SENIOR ANIMAL 370 PRO

Fastest Qualifying Lap: Missy Ford, 17.997, 66.610 mph

Feature (15 Laps) – 1. Missy Ford; 2. Zac Smith; 3. Troy Rosenberger; 4. JJ Pacovich (Hard Charger); 5. Chance Hendershot; 6. Andy Kirby; 7. Tucker Dietz; 8. Zach Bogar; 9. JW Loveless; 10. Tyler Brown; 11. Justin Cunningham; 12. Hunter Berry; 13. Jeremy Hahn; 14. Trevor Teats; 15. Rico Thompson; 16. Pat Koller; 17. Cody Lucas; 18. Jake Fitz; 19. Scott Donoho; 20. Scott Beckey, Jr.; 21. Brenton Dum; 22. Dalton Weaver; 23. Amber Reisinger; 24. Ryan Rost; 25. Kenny Heffner; 26. Chris Spangler; 27. Chuck Paige.

Fastest Feature Lap: Missy Ford, Lap 17, 18.153, 66.039 mph

 

SENIOR CLONE MEDIUM

Fastest Qualifying Lap: Cody Sieber, 18.307, 65.482 mph

Feature – 1. Cody Sieber; 2. Jonathan Keister; 3. Colton Hoover; 4. Cody Crenshaw; 5. Jacob Rayson; 6. Travis Orwick; 7. DJ Cassler; 8. Justin Yohn; 9. Bryan Cherry; 10. Josh Ames; 11. Clair Rockey; 12. Jake Toal; 13. Tyler Puterbaugh; 14. Mike Kuhn; 15. Zach Emlet; 16. Greg Emlet, Jr.; 17. Jonny Peters; 18. Steve McLaughlin; 19. Tom Barnes; 20. Steven Majestic Jr.; 21. Mac Wert; 22. Tristan Brosious; 23. Casey Steinhoff; 24. Brittany Kerstetter; 25. Ron Little, Jr.; 26. Tyler Walstrom; 27. Shawn Peters; 28. Charles Derr; 29. Drew Sullivan; 30. Randy Kerstetter (DNS).

Fastest Feature Lap: Cody Sieber, Lap 13, 18.510, 64.767 mph

JUNIOR SPORTSMAN I CHAMP

Fastest Qualifying Lap: Jax Yohn, 21.728, 55.174 mph

Feature – 1. George Manion; 2. Bradyn Kuhn; 3. Ayden Hare; 4. Preston Alleman; 5. Jax Yohn; 6. Jensen Emlet; 7. Dylan Cordier; 8. Logan Manion; 9. Junter McFadden.

Fastest Feature Lap: Jensen Emlet, Lap 11, 21.848, 54.869 mph

 

JR. SPORTSMAN II

Fastest Qualifying Lap: Evan Madagan, 19.781, 60.329 mph

Feature – 1. Evan Madgan; 2. Matt Tilburg; 3. Tyler Biggans; 4. Kyler Stahl; 5. Brooklyn Peters.

Fastest Feature Lap: Evan Madagan, Lap 5, 20.125, 59.125 mph

 

SENIOR STOCK 370

Fastest Qualifying Lap: Missy Ford, 18.682, 64.169 mph

Feature – 1. Missy Ford; 2. Quentin Graham; 3. Todd Crenshaw; 4. Dustin Prettyleaf; 5. JW Loveless; 6. Justin Cunningham; 7. JJ Pacovich; 8. Rico Thompson; 9. Darwin Knuth; 10. Mike Maines; 11. Josh Armes; 12. Jeremy Hahn; 13. Trevor Teats; 14. Andy Kirby; 15. Brandyn Burkholder; 16. Josh Bender; 17. Alex Achey; 18. Ron Little, Jr.; 19. Dave Fetterman.

Fastest Feature Lap: Dustin Prettyleaf, Lap 8, 19.038, 62.970 mph

 

JUNIOR CHAMP

Fastest Qualifying Lap: Austin Roush, 19.314, 62.069 mph

Feature – 1. Austin Roush; 2. Austin Warrenfeltz; 3. Kayla Surles; 4. Bailey Birch; 5. TJ Reed; 6. Austyn Myers; 7. Owen Houpt; 8. Andrew Maurer; 9. McKaylee McCormick; 10. Kylie Dennis; 11. Kaitlyn Sharpley; 12. Alex Robinson; 13. Chandler Pagnotta; 14. Olivia Hartlaub; 15. Tori Wonder; 16. Destiny Bevans.

Fastest Feature Lap: Austin Roush, Lap 5, 19.797, 60.555 mph

 

OPENS

Fastest Qualifying Lap: Andy Pritt, 17.137, 69.954 mph

Feature – 1. Andy Pritt; 2. James Wilson; 3. Larry Winstead; 4. Bill Porter.

Fastest Feature Lap: Andy Pritt, Lap 2, 17.100, 70.104 mph

 

YAMAHA MEDIUM

Fastest Qualifying Lap: Jake Toal, 17.830, 67.236 mph

Feature – 1. Dane Mathias; 2. Jake Toal; 3. Andy Pritt; 4. Johnny Eckard; 5. Brett Clark; 6. Mike Parrish; 7. Andrew Boyer; 8. Bobby Baldwin; 9. Eric Grice; 10. Jack Eckard; 11. Austin Krebs; 12. Brent Mowery; 13. Bryan Care; 14. Ryan Forsythe (DNS); 15. Travis Keiser (DNS); 16. Chris Mowery (DNS); 17. Steven Rettew (DNS).

Fastest Feature Lap: Dane Mathias, Lap 15, 18.093, 66.256 mph

 

SENIOR ANIMAL 340

Fastest Qualifying Lap: Missy Ford, 17.896, 66.896 mph

Feature – 1. Missy Ford; 2. Trevor Teats; 3. Tyler Brown; 4. Amber Reisinger; 5. Tyler Buchenauer; 6. Tucker Dietz; 7. Kenny Heffner; 8. Cody Lucas; 9. Pat Koller; 10. Justin Brown; 11. Rodney Westhafer.

Fastest Feature Lap: Missy Ford, Lap 11, 18.367, 65.270 mph

 

JUNIOR CLONE

Fastest Qualifying Lap: Sam Tilburg, 18.811, 62.909 mph

Feature – 1. Avery Peters; 2. Sam Tilburg; 3. Jarrett Kauffman; 4. Michael Buchenauer; 5. Jamie Rickert; 6. Kyler Stahl (DNS).

Fastest Feature Lap: Avery Peters, Lap 12, 19.613, 61.123 mph

 

SENIOR ANIMAL CHAMP PRO

Fastest Qualifying Lap: Tony Bootes, 18.610, 64.416 mph

Feature – 1. Jonathan Keister; 2. Cody Sieber; 3. Josh Peck; 4. Kevin Miller; 5. Zac Smith; 6. Austin Roush; 7. Todd Crenshaw; 8. Jake Jones; 9. Dustin Prettyleaf; 10. Casey Steinhoff; 11. Jeff Shellenberger; 12. Nathan Danner; 13. Brandyn Burkholder; 14. Dave Cordier III (Hard Charger); 15. Randy Robison; 16. Shawn Troxell; 17. Dwight Leppo; 18. Dylan Stafford; 19. Nathan Mellott; 20. Zach Putt; 21. Benton Murphy; 22. Tyler Harshman; 23. Tony Bootes; 24. Timothy Bishop; 25. Cody Myers; 26. Trevor Little; 27. Matt Hardy; 28. Cooper Corley; 29. Nick Leppo; 30. Brandon Burton.

Fastest Feature Lap: Josh Peck, Lap 8, 19.079, 62.833 mph

 

SENIOR CLONE HEAVY (SPONSORED BY MAXXIS)

Fastest Qualifying Lap: Cody Sieber, 18.322, 65.429 mph

Feature A – 1. Tom Barnes; 2. Cody Sieber; 3. Jonathan Keister; 4. Travis Orwick; 5. Cody Crenshaw; 6. Jacob Rayson; 7. Bryan Cherry; 8. Josh Armes (Hard Charger); 9. Casey Steinhoff; 10. Steve Majestic, Jr.; 11. Tyler Walstrom; 12. Mac Wert; 13. Jason Fisch; 14. Jonny Peters; 15. Drew Sullivan; 16. JJ Pacovich; 17. Shawn Peters; 18. Mike Kuhn (DNW); 19. Ron Little, Jr. (DNS).

Fastest Feature Lap: Cody Sieber, Lap 19, 18.764, 63.887 mph

Feature B – 1. Kenny Heffner; 2. Colton Hoover; 3. Jeremy Hahn (Hard Charger); 4. Chance Hendershot; 5. Zach Rosenberger; 6. Steve McLaughlin; 7. DJ Cassler; 8. Tyler Puterbaugh; 9. Tristan Brosious; 10. JW Loveless; 11. Clair Rockey; 12. Greg Emlet, Jr.; 13. Trenton Buckley; 14. Paul Carter; 15. Ryan Scholl; 16. Zach Emlet; 17. Derek Jones; 18. Jake Toal; 19. Randy Kerstetter (DNS).

Fastest Feature Lap: Kenny Heffner, Lap 6, 18.776, 63.846 mph

 

SENIOR ANIMAL EXTRA HEAVY (SPONSORED BY MAXXIS)

Fastest Qualifying Lap: Justin Cunningham, 18.219, 65.800 mph

Feature – 1. Justin Cunningham; 2. Jacob Chroussis; 3. Billy Tweeden; 4. Scott Beckey Jr.; 5. Joe Slautterback; 6. Dalton Weaver; 7. Brenton Dum; 8. Shane Mull; 9. Brady BUrdge; 10. Mike Poorman; 11. Scott Karl; 12. Mike Bayne; 13. Cindy Strawser; 14. Michael Trevitz.

Fastest Feature Lap: Justin Cunningham, Lap 10, 18.935, 63.312 mph

 

SENIOR STOCK PRO

Fastest Qualifying Lap: Missy Ford, 18.773, 63.857 mph

Feature – 1. Justin Cunningham; 2. Zac Smith; 3. Missy Ford; 4. Ron Little, Jr.; 5. Dustin Prettyleaf; 6. Rico Thompson; 7. Quentin Graham; 8. JJ Pacovich; 9. Trevor Teats; 10. Darwin Knuth (Hard Charger); 11. Josh Armes; 12. Jeremy Hahn; 13. Brandyn Burkholder; 14. Andy Kirby; 15. Todd Crenshaw; 16. Josh Bender; 17. JW Loveless; 18. Alex Achey.

Fastest Feature Lap: Ron Little, Jr., Lap 19, 19.119, 62.702 mph

 

WINGED OPENS

Fastest Qualifying Lap: Justin Care, 16.533, 72.300 mph

Feature – 1. Bryan Care; 2. Cliff Loss; 3. Justin Care.

Fastest Feature Lap: Justin Care, Lap 4, 16.332, 73.401 mph

 

SR. FLATHEAD CHAMP

Fastest Qualifying Lap: Austin Roush, 19.980, 60.001 mph

Feature – 1. Jeremy Shifflet; 2. Cooper Corley; 3. Austin Roush; 4. Casey Steinhoff; 5. Steve Sharpley; 6. Chris Kennedy; 7. Cory Reside; 8. Shad Duncker; 9. Cody Strawser; 10. Tyler Harshman.

Fastest Feature Lap: Jeremy Shifflet, Lap 14, 20.425, 58.694 mph

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.