2019 Kart Klassic Results

TRAIL-WAY SPEEDWAY KART KLASSIC – OCTOBER 19, 2019

 

ANIMAL XTRA HEAVY

Fastest Qualifying Lap:  Gunnar Trenary, 19.027, 63.005 mph

Fastest Feature Lap:  Dylan Feltman, lap 15, 17.999, 66.604 mph

1.        GUNNAR TRENARY

2.        J D Trenary

3.        Harry Pyne

4.        Chance Hendershot

5.        Clark Simonton

6.        Zachary Bogar

7.        Bill Sube

8.        Dylan Feltman

9.        Zack Snyder

10.      Mike Trevitz

11.      Jeff Rathfon

12.      Joe Slautterback

13.      Shawn Peters

14.      Jacob Chroussis

15.      Jason Nace

16.      Kyle Lamdin

17.      Ethan Beasom

18.      James Kirby

19.      William Tweeden

20.      Jonny Peters

 

SENIOR ANIMAL CHAMP HEAVY

Fastest Qualifying Lap:  Missy Bootes, 19.280, 62.177 mph

Fastest Feature Lap:  Nathan Danner, lap 12, 18.572, 64.548 mph

1.        MISSY BOOTES

2.        J J Pocovich

3.        Chris Rosenberger

4.        Jonathan Keister

5.        Nathan Danner

6.        Cooper Corley

7.        Andy Kirby

8.        Isaac Shawver

9.        Morgan Rathfon

10.      Scott Beckey Jr

11.      Cody Myers

12.      Milton Decker

13.      Logan Carbaugh

14.      Jake Toal

15.      Cole Chenault

16.      Jason Boone

Josh Hare (DNS)

 

CLONE HEAVY (AKRA)

Fastest Qualifying Lap:  Missy Bootes, 18.407, 65.126 mph

Fastest Feature Lap:  T J Reed, lap 8, 17.826, 67.249 mph

1.        MISSY BOOTES

2.        Cody Seiber

3.        Andy Kirby

4.        Hank Moore

5.        Tyler Brown

6.        Brittney Pirolla

7.        Jacob Rayson

8.        Paul Carter

9.        T J Reed

10.      James Loveless

11.      Chance Hendershot

12.      Sara Bowling

13.      Justin Snow

14.      Alex Carmody

15.      Skyler Taschek

16.      Zach Korch

17.      Croix Beasom

18.      Michael Markey

19.      Greg Emlet Jr

20.      Jason Martin

21.      Jacob Yoder

22.      Bryson Sanders

23.      Mike Apostolakis

24.      Todd Crenshaw

Dylan Stafford (BF-baiting the caution)

 

JUNIOR CLONE RED PLATE

COOPER SHUPE

 

JUNIOR SPORTSMAN I

Fastest Qualifying Lap:  Sophia Peters, 21.895, 54.753 mph

Fastest Feature Lap:  Eli Dearment, lap 5, 21.327, 56.211 mph

1.        ELI DEARMENT

2.        Lathan Good

3.        Brooklynn Peters

4.        Sophia Peters

 

ANIMAL 370

Fastest Qualifying Lap:  Hunter Curtis, 18.090, 66.269 mph

Fastest Feature Lap:  Missy Bootes, lap 12, 17.715, 67.673 mph

1.        MISSY BOOTES

2.        Hunter Curtis

3.        Jonathan Keister

4.        James Loveless

5.        Andy Kirby

6.        Jeffrey Romig Jr

7.        Trevor Teats

8.        Chris Rosenberger

9.        Chance Hendershot

10.      Kaitlyn Lutz

11.      Ethan Beasom

12.      Colby Walter

13.      Kynzie Golden

14.      Zeth Jarvis

15.      Ryan Madagan

16.      Donald Hott

T J Reed (DNS)

 

YAMAHA HEAVY

Fastest Qualifying Lap:  Bryan Mallette, 17.436, 68.755 mph

Fastest Feature Lap:  Bryan Mallette, lap 9, 16.986, 70.577 mph

1.        BRYAN MALLETTE

2.        Jake Toal

3.        Logan Talerico

4.        Dane Mathias

5.        Andy Pritt

6.        Mike Parrish

7.        Johnny Eckard

8.        Jack Eckard

9.        John Talerico

10.      Paulsimon Karl

11.      Tony Mrakovich

12.      Tommy Cassatt

13.      Tanner Brown

14.      Dalton Minovich

15.      Olivia Hartlieb

16.      James Kirby

 

JUNIOR SPORTSMAN II CHAMP

Fastest Qualifying Lap:  Cristofer Buehl, 20.770, 57.717 mph

Fastest Feature Lap:  Ayden Hare, lap 7, 20.166, 59.446 mph

1.        CRISTOFER BUEHL

2.        Levi Yetter

3.        Aiden Bierlein

4.        Alyssa Vanderpool

5.        Lane Snook

6.        Jacob Begenwald

7.        Evan Shaull

8.        Harley Warrenfeltz

9.        Bradley Wagner

10.      Cameron Brown

11.      Aiden Crouse

12.      Ayden Hare

13.      Chase Weibley

 

SENIOR CHAMP ANIMAL LIGHT

Fastest Qualifying Lap:  Tyler Brown, 19.098, 62.771 mph

Fastest Feature Lap:  Nathan Danner, lap 10, 18.835, 63.649 mph

1.        TYLER BROWN

2.        Todd Crenshaw

3.        Nathan Danner

4.        Jacob Rayson

5.        Trevor Teats

6.        Andrew Maurer

7.        Cooper Corley

8.        Cole Chenault

9.        Milton Decker

10.      Josh Hare

11.      Nick Leppo

12.      Austin Warrenfeltz

13.      Dominick Giannotti

Isaac Shawver (DNS)  Dylan Stafford (DQ for event)

 

STOCK XTRA HEAVY

Fastest Qualifying Lap:  Gunnar Trenary, 19.566, 61.268 mph

Fastest Feature Lap:  Harry Pyne, lap 12, 19.411, 61.760 mph

1.        JEFF RATHFON

2.        Harry Pyne

3.        Gunnar Trenary

4.        Brad Eroh

5.        Joe Slautterback

6.        Clark Simonton

 

JUNIOR RESTRICTED

Fastest Qualifying Lap:  Owen Dimm, 19.467, 61.582 mph

Fastest Feature Lap:  Lucas Harlan, lap 7, 19.797, 60.555 mph

1.        LUCAS HARLAN

2.        Owen Dimm

 

ANIMAL 340

Fastest Qualifying Lap:  Evan Madagan, 18.281, 65.578 mph

Fastest Feature Lap:  Sara Bowling, lap 7, 17.985, 66.656 mph

1.        EVAN MADAGAN

2.        Todd Crenshaw

3.        Sara Bowling

4.        Croix Beasom

 

CLONE MEDIUM (AKRA & NKA)

Fastest Qualifying Lap:  Justin Yohn, 17.986, 66.653 mph

Fastest Feature Lap:  Justin Yohn, lap 14, 18.129, 66.127 mph

1.        TYLER BROWN

2.        Justin Yohn

3.        Jacob Rayson

4.        Hank Moore

5.        James Emory

6.        Kynzie Golden

7.        Avery Peters

8.        Greg Emlet Jr

9.        Jacob Yoder

10.      Mike Apostolakis

11.      Michael Markey

12.      Bryson Sanders

 

JUNIOR SPORTSMAN I CHAMP

Fastest Qualifying Lap:  Evan Shaull, 21.560, 55.603 mph

Fastest Feature Lap:  Chase Weibley, lap 5, 21.228, 56.472 mph

1.        ELI DEARMENT

2.        Evan Shaull

3.        Chase Weibley

4.        Hailey Eroh

5.        Jacob Begenwald

6.        Elliot Wyland

7.        Lathan Good

8.        Christopher Kimm Jr

9.        Blake Ludwig

 

JUNIOR SPORTSMAN II

Fastest Qualifying Lap:  Bradley Wagner, 20.022, 59.874 mph

Fastest Feature Lap:  Cristofer Buehl, lap 7, 20.020, 59.881 mph

1.        CRISTOFER BUEHL

2.        Bradley Wagner

3.        Sophia Peters

4.        Aidan Crouse

5.        Charley Paige

6.        Brooklynn Peters

Lane Snook (LGT)

 

STOCK 370

Fastest Qualifying Lap:  Quentin Graham Jr, 18.749, 63.940 mph

Fastest Feature Lap:  James Loveless, lap 12, 18.679, 64.179 mph

1.        QUENTIN GRAHAM JR

2.        Tyler Brown

3.        J J Pacovich

4.        Missy Bootes

5.        Todd Crenshaw

6.        James Loveless

7.        Ryan Scholl

8.        Cody Seiber

9.        Andy Kirby

10.      Josh Kerstetter

11.      Dwayne Hottle

12.      Jordin Mitchell

13.      Carson Hornung

Jacob Rayson (LGT), Rea’l Kirchner (DNS)

 

JUNIOR CHAMP

Fastest Qualifying Lap:  Owen Houpt, 19.305, 62.098 mph

Fastest Feature Lap:  Chase Keister, lap 8, 19.619, 61.105 mph

1.        OWEN HOUPT

2.        John Maurer

3.        Shannon Slaughter

4.        Aiden Bierlein

5.        Jayden Brooking

6.        Kylie Dennis

7.        Bradyn Kuhn

8.        Hunter Stull

9.        Chase Keister

10.      Cooper Shue

11.      Lucas Bowersox

Austin Warrenfeltz (BF rough riding), Jake Davis (BF rough riding), Levi Yetter (DNS)

 

OPENS

Fastest Qualifying Lap:  Dane Mathias, 16.419, 73.013 mph

Fastest Feature Lap:  Andy Pritt, lap 10, 16.890, 70.979 mph

1.        DANE MATHIAS

2.        Andy Pritt

3.        Tanner Brown

 

YAMAHA MEDIUM

Fastest Qualifying Lap:  Bryan Mallette, 17.338, 69.143 mph

Fastest Feature Lap:  Bryan Mallette, lap 14, 17.996, 66.616 mph

1.        BRYAN MALLETTE

2.        Dane Mathias

3.        Logan Talerico

4.        Jack Eckard

5.        Jake Toal

6.        Tommy Cassatt

7.        Johnny Eckard

8.        Mathew Frymoyer

9.        Dalton Minovich

10.      Olivia Hartlaub

11.      Mike Parrish

12.      James Kirby

John Talerico (DNS)

 

ANIMAL 370 PRO

Fastest Qualifying Lap:  Missy Bootes, 17.871, 67.080 mph

Fastest Feature Lap:  Missy Bootes, lap 14, 18.238, 65.731 mph

1.        MISSY BOOTES

2.        Jonathan Keister

3.        Hunter Curtis

4.        James Loveless

5.        T J Reed

6.        Todd Crenshaw

7.        Trevor Teats

8.        Andy Kirby

9.        Zachary Bogar

10.      Ryan Madagan

11.      Sara Bowling

12.      Kaitlyn Lutz

13.      Clark Simonton

14.      Kynzie Golden

15.      Chance Hendershot

16.      Donald Hott

17.      J J Pacovich

Ethan Beasom (DNW), Chris Rosenberger (DNW), Zeth Jarvis (DNS)

 

JUNIOR CLONE

Fastest Qualifying Lap:  Owen Dimm, 18.687, 64.153 mph

Fastest Feature Lap:  Austin Warrenfeltz, lap 12, 19.412, 61.756 mph

1.        AYDEN HARE

2.        Austin Warrenfeltz

3.        Zane Snyder

4.        Owen Dimm

5.        Hunter Stull

6.        Chase Lemaster

7.        Elliott Wyland

8.        Lucas Harlan

9.        Avery Peters

 

SENIOR CHAMP ANIMAL PRO

Fastest Qualifying Lap:  Missy Bootes, 18.673, 64.200 mph

Fastest Feature Lap:  Andrew Maurer, lap 3, 19.261, 62.239 mph

1.        MISSY BOOTES

2.        Todd Crenshaw

3.        Chris Rosenberger

4.        Jonathan Keister

5.        Andrew Maurer

6.        Trevor Teats

7.        T J Reed

8.        Jacob Rayson

9.        Cole Chenault

10.      Scott Beckey Jr

11.      Andy Kirby

12.      Ryan Madagan

13.      Cody Myers

14.      Cooper Corley

15.      Logan Carbaugh

16.      Nathan Danner

17.      Morgan Rathfon

18.      Josh Hare

19.      Austin Warrenfeltz

20.      J J Pacovich

21.      Milton Decker

22.      Nick Leppo

Jake Toal (DNS), Dylan Stafford (DQ for event)

 

CLONE HEAVY (NKA)

Fastest Qualifying Lap:  Todd Crenshaw, 18.218, 65.804 mph

Fastest Feature Lap:  Brittney Pirolla, lap 12, 18.822, 63.690 mph

1.        T J REED

2.        Brittney Pirolla

3.        Chance Hendershot

4.        Todd Crenshaw

5.        Kynzie, Golden

6.        Greg Emlet Jr

7.        Scott Karl

8.        James Emory

 

SENIOR CHAMP FLATHEAD

Fastest Qualifying Lap:  J D Trenary, 20.252, 59.194 mph

Fastest Feature Lap:  J D Trenary, lap 3, 20.486, 58.518 mph

1.        J D TRENARY

2.        Jesse Maurer

3.        George Irvin

4.        Cooper Cooley

5.        Justin Wise

6.        Logan Carbaugh

7.        Jeremy Shifflett

8.        Andrew Raskiewicz

 

STOCK 370 PRO

Fastest Qualifying Lap:  Jonathan Keister, 18.556, 64.606 mph

Fastest Feature Lap:  Quentin Graham Jr, lap 10, 18.944, 63.282 mph

1.        QUENTIN GRAHAM JR

2.        Jonathan Keister

3.        James Loveless

4.        Missy Bootes

5.        Cody Seiber

6.        Jacob Rayson

7.        Ryan Scholl

8.        Todd Crenshaw

9.        Carson Hornung

10.      T J Reed

11.      J J Pacovich

12.      Jordin Mitchell

Dwayne Hottle (DNW), Andy Kirby (DNW)

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.